Jeśli Twoja przeglądarka „zapamiętuje” stare wersje odwiedzanych stron, to musisz wcisnąć przycisk „odśwież”, by odczytać uaktualnienia tej strony. Uaktualnienie 15.03.23

·         The place and date of the exam are indicated on the webpage of the Institute: https://econ.uj.edu.pl/studenci/sesja/terminy-egzaminow-w-sesji

·         If the exam is stationary, bring your device to use the Internet. The test will be in Pegaz System (option "Egzaminy")

·         If the exam is online

o    It will be simultaneously held by the Pegaz system (option "Egzaminy") and MsTeams (you need the code)

o   Use your UJ account, your camera and your mic. Without your visibility, the exam is not valid.

o   First, enter MsTeams. Here - 5 minutes for any questions before and after the exam. Enable the microphone and camera. The condition of the exam is the visibility and audibility of the student. Please test them before. Students who are not visible will not receive exam questions.

·       Students with a USOS grade who attended classes (who do not have excessive unexcused absences) do not need to write an exam. If someone wants to improve the grade, it is possible to write the exam, but without the option of returning to the previous assessment. So you should carefully investigate your chances and risks because the exam scores are on the full scale.

The text below is in Polish. You can read it in your language if you make use of some translator, for example: For Firefox users: https://addons.mozilla.org/pl/firefox/addon/google-translator-for-firefox/: Open: http://free-website-translation.com

Free Website Translator

EGZAMINY

Przygotowanie – Organizacja – Punktacja – Po egzaminachW trakcie egzaminu

·         Terminarz: https://econ.uj.edu.pl/studenci/sesja/terminy-egzaminow-w-sesji

·         Jeśli egzamin jest stacjonarny należy być na miejscu, ale piszemy w Pegazie (trzeba mieć urządzenie elektroniczne)

·         Jeśli egzamin jest zdalny, przez Platformy Pegaz/Egzaminy i MsTeams w terminie ogłoszonym na stronie Instytutu i w ramce niżej.

o   Proszę wejść przez portal UJ, używać kamer. Bez tego egzamin nie jest ważny.

o   Wpierw spotykamy się Teamsie. Tu – 5 minut na ew. pytania przed i po egzaminie.

·         Osoby, które już mają ocenę w USOS nie muszą pisać egzaminu. Gdyby ktoś chciał ją poprawić, to jest możliwe, ale bez możliwości powrotu do oceny poprzedniej. Więc należy zważyć szanse i ryzyko.

Życzę powodzenia w egzaminach!!!

przed sesją…

· Pytania egzaminacyjne sprawdzają stopień zrozumienia materiału. Dlatego warto brać udział w dyskusji na zajęciach lub poza nimi, bo czasem przy ich okazji wiedza „sama wchodzi do głowy”. Uczenie się wszystkiego wyłącznie „na pamięć” jest ryzykowne. Lepiej jest i pamiętać i rozumieć, co zapamiętane.

· Zakres obowiązującego materiału omawiam na końcowych zajęciach. Jest wyznaczony pytaniami kontrolnymi (punkt.1.3).

· Przed egzaminem warto skorzystać z możliwości podniesienia oceny naukowymi zadaniami, które zadaję w trakcie zajęć. Przypominam, że z tej możliwości można korzystać tylko w trakcie trwania semestru i zajęć. Wpływa ona tylko na ocenę z egzaminu w „pierwszym terminie” (nie dotyczy oceny otrzymanej w sesji poprawkowej).

 

przed egzaminem

· Przed egzaminem sprawdź, czy jesteś na liście studentów uprawnionych do zdawania egzaminu i czy masz aktywne konto w systemie USOS. W związku z wprowadzeniem systemu USOS, będą sprawdzane tylko te egzaminy, których autorzy mają aktywne konta w danym przedmiocie w systemie USOS. Nie wystarczy mieć konto w systemie – musi być ono jeszcze aktywne dla danego przedmiotu (np. filozofii). Egzaminy osób, które nie mają aktywowanego konta dla danego przedmiotu, zostaną sprawdzone dopiero jak ono zostanie aktywowane, co może potrwać. Zauważyłem, że nie mam wciąż dostępu do niektórych nazwisk, co może opóźnić lub uniemożliwić wystawienie oceny. Przykro mi, ale nie mam na to wpływu.

 

· Proszę przyjść kilka minut przed egzaminem, by zająć miejsce. Po rozpoczęciu egzaminu nie można wejść na salę egzaminacyjną.

· Jeśli sala jest mała, będę musiał podzielić Was na grupy, dlatego proszę o cierpliwość na wypadek lekkich opóźnień.

· Bez dowodu tożsamości nie można przystąpić do egzaminu. Uwaga: legitymacja, prawo jazdy, indeks itp. nie są dowodem tożsamości.

·         Sprawy organizacyjne (wpisy, prace, usprawiedliwienia etc.) proszę omawiać ze mną w trakcie konsultacji lub na zajęciach. Przed egzaminem i w jego trakcie nie ma na to czasu.

punktacja i skala ocen

KRYTERIA OCENY ODPOWIEDZI EGZAMINACYJNYCH: Zgodność z zadanym pytaniem, logiczna spójność wywodu, poprawność językowa, prawdziwość odpowiedzi.

Kryteria oceny (w nawiasach jest waga kryteriów dla każdego pytania, ujemne wartości nie przekraczają  -100%: np. -150%=-100%)

1.      Prawdziwość (+50%, -50%)

2.      Logiczna spójność rozumowania i językowa poprawność wypowiedzi (+25%, -25%)

3.      Związek odpowiedzi z pytaniem (30%, -100%)

· Należy odpowiedzieć tylko na zadane pytanie. Warto o nim chwilę pomyśleć, bo odpowiedź bywa w nim częściowo ukryta. Proszę unikać pisania o sprawach niezwiązanych z pytaniami egzaminacyjnymi.

· Ocena w skali 2 – 5. Punktacja – od 0 do 6. Są 3 pytania, za każde można otrzymać 2 punkty. Możliwe połówki ocen, np. dst+ (3,5 p.) Skala ocen jest w Pegazie, np.

3 (dst): ponad 50 %

4 (db): ponad 70 %

5 (bdb): ponad 90 %

 

w trakcie egzaminu

·         Za Tobą powinien być pusty rząd, z boku – 2 wolne miejsca po obu stronach.

·         Proszę wpisać się na listę obecności dla Twojego kierunku i trybu studiów.

·         Proszę wyłączyć urządzenia elektroniczne

·         Torby, płaszcze i inne przedmioty proszę ułożyć w wolnym rzędzie za Tobą.

·         Przed Tobą powinny być: czysta kartka, coś do pisania i dowód osobisty lub paszport

·         Jest ok. 4 minuty na jedno pytanie.

·         Zachowaj kolejność i numerację pytań. 

·         Proszę przepisać pytania i pod pytaniem pisać odpowiedź

·         W trakcie egzaminu proszę zachować milczenie i nie korzystać z żadnych „pomocy naukowych” oraz elektroniki. Za każde tego rodzaju zachowanie obniżam ocenę o 1. 

·         Mądrze zarządzaj ryzykiem.

·         Na górze kartki wpisz (numerując odpowiedzi) – można to zrobić przed egzaminem:

 

1. NAZWISKO I IMIĘ duże litery

2. KIERUNEK, TRYB I ROK studiów.

3. Datę i godzinę egzaminu (moment rozpoczęcia)

4. Ile (mniej-więcej) godzin zajęć opuściłeś/aś, ile usprawiedliwiła/eś i w jaki sposób.

5. Jeśli zdobyłeś punkty – ile i za co.

6. Jeśli masz jakieś zwolnienia, usprawiedliwienia, zgody od Władz Instytutu – wylicz załączniki dołącz do egzaminu

7. Jeśli piszesz w innym terminie niż powinieneś – wyjaśnij – dlaczego i kto się zgodził

8. Jeśli któryś raz zdajesz ten egzamin - określ powód powtórnego zdawania (np. warunek, sesja poprawka)

9. Inne ważne informacje dotyczące egz.

 

po egzaminach

Wyniki

·         „NZAL” nie jest oceną. To adnotacja. Oznacza, że student nie przystąpił do egzaminu lub nie spełnił warunków zaliczenia (np. przez nadmierne nieobecności, gdy obecność na zajęciach jest wymagana)

·         Wgląd do egzaminów jest możliwy do 14 dni po egzaminie w trakcie konsultacji

·         Jeśli po upływie 10 dni od terminu egzaminu nie ma oceny w USOSie, proszę jak najszybciej mnie o tym zawiadomić. Zanim jednak się do mnie napisze list, należy sprawdzić poniższe możliwości:

- Nie dopełniłeś formalności i np. nie masz zgody na zdawanie danym terminie, zostałeś skreślony z listy studentów itp. 

- Masz nieaktywne konto w USOSIe (duże prawdopodobieństwo zwłaszcza u osób powtarzających przedmiot): Niektóre osoby wciąż nie mają aktywowanego konta dla mojego przedmiotu. Jeśli nie ma oceny, proszę wpierw sprawdź w sekretariacie, czy aktywowano Twoje konto dla mojego przedmiotu (tj. czy mam uprawnienia do stawiania Ci ocen), a dopiero potem zgłaszaj problem do mnie. Uwaga: chodzi o aktywne konto dla przedmiotu – czasem student ma aktywne konto, ale nie ma aktywowanego konta dla przedmiotu (np. jest zablokowana możliwość edycji przedmiotu lub konto studenta nie jest podłączone do listy studentów). Jeśli ktoś nie ma aktywowanego konta w USOSie dla danego przedmiotu, ocena z tego przedmiotu zostanie wystawiona dopiero po aktywowaniu konta dla tego przedmiotu. Uwaga: Posiadanie konta w USOSie, nie jest równoznaczne z aktywacją konta DLA DANEGO PRZEDMIOTU. Aktywowaniem studenckich kont dla danego przedmiotu zajmuje się Sekretariat.

- Przystąpiłeś do egzaminu z inną grupą niż ta, z którą uczęszczała/eś na zajęcia lub ta, do której należysz w systemie USOS.

- Praca (jeśli praca jest warunkiem zaliczenia) nie dotarła do mnie w formie elektronicznej i pisemnej, wysłała/eś ją na inny adres niż wskazany w dziale kontakt itp.
- Nie spełniłeś warunków zaliczenia.

·         Protokoły egzaminacyjne z zajęć są zamykane kilka dni po sesji poprawkowej. Po tym czasie nie będzie można dokonywać korekt. Proszę w porę zgłaszać uwagi.

Nieobecność na egzaminie warto usprawiedliwić i ustalić nowy termin – wtedy termin nie „przepada”. W tym celu należy:

- w ciągu tygodnia od władz Instytutu uzyskać pisemną zgodę na przywrócenie terminu egzaminacyjnego

- w innym razie nieobecność jest nieusprawiedliwiona i termin „przepada”

 Egzaminy poza sesją. Przedłużenie sesji

 - należy uzyskać u Władz Instytutu zgodę na przedłużenie sesji

- uzgodnić termin z wykładowcą

- kserokopię tej zgody należy dołączyć do egzaminu, zaś oryginał - okazać przed egz.

W przypadku wątpliwości warto przeczytać regulaminu studiów (proszę informować mnie o zmianach w regulaminie, jeśli mają wpływ na powyższe ustalenia).

 

DatyPrzygotowanie – Organizacja – Punktacja – Po egzaminach – Stoper